Skip to content

Užitečné informace a zdroje

Evropský týden mobility

20. 9. 2022

Všimli jste si, že již od pátku probíhá opět po roce EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY?

V průběhu celého týdne, od 16. do 22. září, se do kampaně zapojí přibližně 3 000 měst a obcí z více než 40 zemí, a to organizováním osvětových aktivit a pořádáním akcí, které podporují aktivní a inkluzivní mobilitu. Týden vyvrcholí Světovým dnem bez aut, kdy jsou ulice uzavřeny pro motorizovanou dopravu a otevřeny lidem. Řada aktivit a výzev je však dlouhodobější a tak máte šanci se ještě zapojit.

Každý rok se tato kampaň koná na jiné téma. Letos je to „Lepší spojení“ a povzbuzuje města, aby podporovaly propojení mezi lidmi, místy, ale třeba i zásilkami.

Součástí kampaně jsou i následující akce:
Pěšky do školy 2022
Děti, školy a rodiče se také mohou zapojují do akce Pěšky do školy, která si dává za cíl zdravě a aktivně strávit začátek dne a zároveň napomoci bezpečnějšímu a zdravějšímu prostředí v okolí škol.

Do práce na kole
Na kole, koloběžce, pěšky nebo poklusem. Jde o zkrácenou verzi tradiční květnové výzvy Do práce na kole a (alespoň) 13 dní nechte auto doma (13. 9. – 26. 9.). Můžete samozřejmě pokračovat i po skončení akce nebo vyhlásit svou vlastní firemní či rodinnou.

Sousedské slavnosti Zažít město jinak
Ulice bez aut, zato plné her, domácích dobrot, hudební produkce, divadla, přednášek, workshopů a především setkávání a sousedské pohody proběhl 17. 9. Letos se již po sedmnácté uskutečnila série sousedských slavností Zažít město jinak, která zve obyvatele měst i vesnic k setkání v ulicích, parcích a vnitroblocích. Jejich cílem je propojovat komunity a letošní ročník s podtitulem „Bez zábran“ chce navíc upozorňovat na bariéry mezi lidmi a překonávat je. Klidně ale můžete navázat a podobnou akci uskutečnit třeba v předvánočním čase.

Výzva 10 000 kroků
Celorepubliková výzva snažící se o znovunavrácení chůze do života jako běžného způsobu dopravy na krátké vzdálenosti. Akce se účastní stovka měst a téměř deset tisíc aktivních účastníků. Jednotlivců i skupin. Speciálně upravené bodování umožňuje účastníkům s vyšším věkem a hmotností se vyrovnat ostatním. Chůze se tak stává nejen nástrojem ke zlepšení zdraví společnosti, ale také k posílení zájmu o veřejný prostor v místě, ve kterém účastníci žijí.

Víc info na:
Evropský týden mobility – Ministerstvo životního prostředí (mzp.cz)
Evropský týden mobility (praha.eu)

Evropská komise přichází s návrhem řešení vysokých cen energií

13. 9. 2022

Raketově rostoucí ceny energií jsou žhavým tématem posledních měsíců. 7. září 2022 představila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová návrh pěti okamžitých opatření k řešení energetické krize, které se stručně dají shrnout následovně:

  1. povinné cíle pro snížení spotřeby energie ve špičce,
  2. zastropování zisků společností, které vyrábějí energii s nízkými náklady – peníze půjdou do členských států na podporu domácností,
  3. solidární příspěvek, který budou hradit společnosti, jež dodávají fosilní paliva,
  4. pomoc s likviditou pro distributory energie,
  5. zastropování cen ruského plynu.

Video i přepis tiskového prohlášení viz Tiskové prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové k energetice (europa.eu).
Konkrétní návrhy by po pátečním mimořádném jednání ministrů pro energetiku měly být představeny dnes.

Sustainability reporting (CSRD) – změny!

21. 6. 2022

Dne 21. června 2022 dosáhly Evropský parlament a Rada Evropské unie prozatímní politické dohody o směrnici Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD). Touto směrnicí se Evropská unie snaží dosáhnout úplnějšího, srovnatelnějšího a transparentnějšího podávání zpráv o udržitelnosti, přičemž nefinanční zprávy budou postaveny na roveň klasickým finančním zprávám.

Pokud nevíte, jak na to, nebo jak vaše stávající aktivity z oblasti udržitelnosti propojit do jednoho celku, aby váš byznys vhodně podporovaly, neváhejte se nám ozvat. Rády vám pomůžeme.

Nová účinnost CSRD:

  • 1. ledna 2024 (tj. první report v 2025) – velké společnosti veřejného zájmu nad 500 zaměstnanců
  • 1. ledna 2025 (tj. první report v 2026) – společnosti nad 250 zaměstnanců s ročním obratem min. 40 mil. EUR nebo bilanční sumou min. 20 mil. EUR
  • 1. ledna 2026 (tj. první report zveřejnit v 2027) – kótované malé a střední podniky a také malé a nepříliš složité úvěrové instituce a kaptivní pojišťovny.

Světový den vody

22. 3. 2022

22. března se od roku 1993 po celém světě oslavuje Světový den vody. Vyhlásila ho OSN, aby připomínal důležitost vody pro celou naši planetu. Každý rok je vyhlášeno nějaké téma/motto. Letošní Světový den vody proběhne pod mottem „Podzemní voda je neviditelná, ale její dopad je viditelný všude“.

Nedostatek kvalitní pitné vody patří mezi nejzávažnější globální problémy. Povrch naší planety je sice ze 2/3 tvořen vodou, ale pouze 2,5 % je voda pitná. Dobrou zprávou je, že díky koloběhu vody na naší planetě se žádná voda neztrácí, špatnou zprávou ale je, že díky lidské činnost ubývá kvalitní pitné vody.

Naše spotřeba vody se dá sledovat podobně jako tzv. uhlíková stopa. V tomto případě ale mluvíme o „vodní stopě“. Podle ČSU spotřebujeme v ČR více jak 90 litrů na hlavu denně. To je ale pouze naše osobní přímá spotřeba. Tedy pití, mytí, vaření atd. Naše vodní stopa je asi 50x vyšší, tj. 4500 litrů denně! Počítá se sem totiž i voda potřebná k výrobě všeho ostatního, co spotřebujeme. Např. na 1 litr mléka je potřeba až 1200 litrů vody, na 1 bavlněné tričko 2500 litrů atd

Pár tipů pro úsporu vody v domácnosti – např.:
30 tipů, jak šetřit vodou v domácnosti – všeOvodě.cz (vseovode.cz)
40+1 drobnost, jak doma šetřit vodou | VodavDomě.cz (vodavdome.cz)
Jak šetřit vodou? | Veolia Czech Republic

Zajímavost:
Víte, že v České republice vyrábí pivo jeden malý pivovar z recyklované odpadní vody? Pivo se nazývá Erko. I to je způsob, jak bojovat proti plýtvání. Abychom totiž uvařili jeden litr piva, je zapotřebí čtyři až pět litrů vody.

Sustainability reporting

21. 1. 2022

Nová směrnice ukládá firmám zveřejňovat informace o tom, jak jejich aktivity ovlivňují životní prostředí a další zmíněné oblasti, budou muset zároveň reportovat i o rizicích a příležitostech v oblasti ESG, které mohou mít finanční dopad na společnost. Větší firmy povinně ve výročních zprávách za rok 2023, malé a střední podniky, které jsou veřejně obchodovatelné, budou mít stejnou povinnost od roku 2026.

Budeme mít za 20 let co pít?

10. 1. 2022

O nedostatku čisté pitné vody se stále více mluví i v našich zeměpisných šířkách. Jak to vlastně? Podle OSN: „Když území ztratí 25 % nebo více svých obnovitelných sladkovodních zdrojů, říká se, že je ve ‚vodním stresu‘.“ Celosvětově byl v roce 2018 zaznamenán úbytek 18,4 % celkových obnovitelných zdrojů sladké vody. To je průměr a regionálně již teď existují místa, která mají vážné problémy. Ve střední a jižní Asii jsou území s vysokým vodním stresem a v severní Africe dokonce s kritickou úrovní vodního stresu. Na druhém konci žebříčku v kategorii „bez stresu“ zůstalo pouze 31 % celosvětové populace.
To je ale statistika 4 roky stará. Jak totiž ukazují výhledy World Resources Institute pro rok 2040, problém se jen rozšíří. Nadměrný tlak na vodní systémy je způsoben růstem populace, stále větší urbanizací, ekonomickým růstem a změnou klimatu.
Podle výhledu bude 44 zemí do roku 2040 čelit buď „extrémně vysoké“ nebo „vysoké“ úrovni vodního stresu.
ČR zůstává mezi zeměmi s nízkou až střední úrovní vodního stresu (10-19% úbytek), ale třeba sousední Polsko, ze kterého dovážíme hodně zemědělských plodin nebo Francie už jsou v kategorii střední až vysoký úbytek (20-39 %). Oblíbené destinace našich dovolených – Itálie a Řecko – budou dokonce v kategorii vysokých úbytků (40-80 %) a to jistě může mít zásadní vliv i na nás.
Zdroj: Where Water Stress Will Be Highest by 2040 | Statista

Uhelná energie v roce 2021 trhala rekordy

4. 1. 2022

Prudký nárůst uhelné energie ji v roce 2021 posouvá na nový rekord, což ohrožuje čistou nulu. Množství elektřiny vyrobené na celém světě dosáhlo totiž v roce 2021 nového rekordu, což podkopává úsilí o snížení emisí skleníkových plynů a potenciálně nasměruje celosvětovou poptávku po uhlí na historicky nejvyšší kurz v letošním roce. Aspoň tak to uvedla Mezinárodní energetická agentura IEA v prosinci 2021 ve své nejnovější výroční zprávě o trhu.

Podle zprávy IEA Coal 2021, která byla zveřejněna 17. 12. 2021 se očekává, že po poklesu v letech 2019 a 2020 poskočí globální výroba elektřiny z uhlí v roce 2021 o 9 % na historické maximum 10 350 terawatthodin.
Více, včetně celého reportu Coal 2021, se můžete dočíst na Coal power’s sharp rebound is taking it to a new record in 2021, threatening net zero goals – News – IEA.

Vánoční přání

22. 12. 2021

Všem Vám přejeme krásné a klidné vánoční svátky a do nového roku 2022 hodně úspěchů, inspirace, spokojenosti a radosti. A nám všem obecně také dostatek zdravého rozumu, rozvahy a tolerance.
Mějte se báječně a těšíme se, že v novém roce zase uvidíme!

Předvánoční setkání FLIRE

16. 12. 2021

Další z inspirativních setkání spolku Female Leaders In Real Estate. Tentokrát spojené s prohlídkou budovy DRN na Národní třídě v Praze. A to doslova od sklepa, resp. podzemních garáží a technického zázemí několik pater pod zemí, až po střešní terasu s naprosto dechberoucím výhledem na celou Prahu.

Go Green! Regionální hospodářské komory Brno

1. 12. 2021

Akce Brno Regional Chamber of Commerce jsou velmi zajímavé a proto nám bylo ctí se zapojit jako přednášející do středečního semináře na téma Udržitelnost v energetice a úspory energií konaném v rámci iniciativy Go Green!
Marie Zemanová na úvod zarámovala celé téma do evropského legislativního rámce a další kolegové navázali:
Martin Nádeníček hovořil o energeticky úsporných projektech (EPC) a jakou mají výhodu pro firmy, instituce apod. a musím říct, že realizované úspory na mne udělaly opravdu dojem.
Ondřej Vaněk hovořil o energetických auditech, energetickém managementu a také jak se od nepříjemné „papírové“ administrativy posunout k digitalizaci.
Milan Sedláček pro nás vybral a představil nejaktuálnější relevantní grantové možnosti pro oblast energetiky a také „chytré udělátko“ pro snazší orientaci v této, často dost nepřehledné, oblasti.
A k tomu samozřejmě velmi inspirativní úvodní slovo od Ivo Hutiry. Suma sumárum, bylo to kvalitně strávené dopoledne a tak se už teď těším na příští akci, která bude na téma Lesy.
Záznam z tohoto semináře si můžete prohlédnout zde https://lnkd.in/d_YmySjk.

Přednášky a semináře na VŠO

29. 11. 2021

V letošním roce jsme několikrát strávily příjemné chvíle se studenty Vysoké školy obchodní v Praze tématy kolem udržitelnosti, klimatické změny a s tím souvisejícími hrozbami a příležitostmi obecně, ale také specificky pro obor cestovního ruchu. Děkujeme paní prorektorce Ivetě Hamarneh za pozvání a studentům za zájem, otázky a zajímavé diskuse. Často vskutku globální – koneckonců studenti VŠO jsou opravdu z celého světa. Jsme rády, že mladí lidé o udržitelnosti přemýšlejí v souvislostech!

Den zdravého rozumu – Use Your Common Sense Day

4. 11. 2021

Dnes je Use Your Common Sense Day, tedy jak my česky říkáme Den používání zdravého rozumu.

My v COM.SE Consulting věříme na smysluplná řešení a využívání zdravého rozumu v každodenním životě i byznysu. Proto se také jmenujeme tak, jak se jmenujeme…

Zdravý rozum je něco, co nezískáte vzděláním. Je s vámi od narození a je jen na vás, jak ho využijete.

Google a dezinformace

13. 10. 2021

Společnost Google zavádí na svých platformách od listopadu nová pravidla revize reklam a příspěvků popírajících změnu klimatu.

Společnost tak dle svého vyjádření reaguje na kritické ohlasy k mnohdy nepravdivým či zavádějícím informacím v reklamních sděleních, které popírají či bagatelizují existenci nebo příčiny klimatických změn, globálního oteplování a podílu člověka na nich.

Zavádějící či nepravdivé informace definují jako ty, které jsou v rozporu s informacemi, které odrážení vědecký konsenzus v oblasti existence a příčin klimatické změny a stavu planety Země. Odvolávají se mj. na zprávy Mezivládního panelu OSN pro klimatickou změnu (ICPP, Intergovernmental Panel on Climate Change).

Stejná pravidla mají od prosince letošního roku platit i pro server YouTube.

Více zde: https://support.google.com/google-ads/answer/11221321

Je to jistě chvályhodný počin, který alespoň částečně přispěje ke zvýšení povědomí o současném hot tématu (a to doslova) planety Země. Otázkou zůstává, do jaké hloubky budou v Googlu schopni jít a odlišit informace či příspěvky často balancující na hraně, kterých není v internetovém prostoru málo.

Nová německá legislativa ovlivní i řadu českých firem

7. 9. 2021

V červnu letošního roku přijal německý parlament tzv. Supply Chain Act, který přináší podstatné změny v oblasti odpovědného podnikání.

Pro německé firmy stanoví nejen povinnost nastavení vlastních procesů z pohledu respektu k lidským právům a standardům ochrany životního prostředí, zavádí zároveň i povinné due diligence těchto oblastí v celém dodavatelském řetězci. Nepřímo tedy budou všechny firmy, které chtějí spolupracovat s německými společnostmi, nuceny prokazovat, že pravidla fungování jejich obchodních partnerů odpovídají stanoveným kritériím.

Jaké jsou základní aspekty tohoto právního předpisu, jaké stanoví povinnosti, na koho se bude vztahovat a jak ovlivní německé firmy a jejich obchodní partnery? Pojďme se na to podívat.

V Německu, stejně jako v České republice a většině dalších zemí, jsou principy udržitelnosti a společenské odpovědnosti firmami stále více reflektovány a zohledňovány v jejich procesech a fungování, a to zpravidla na dobrovolné bázi. Firmy často zavádějí programy směřující k ochraně životního prostředí, vytvářejí zaměstnanecké programy, není jim cizí diverzita a inkluze ani např. měření uhlíkové stopy. Dělají to však dobrovolně a tak, aby jim to maximálně vyhovovalo. A ruku na srdce – často i proto, aby se měly čím pochlubit. Málokterá firma se však dívá za humna a ptá se, jak si v této oblasti stojí jejich dodavatelé či obchodní partneři, od kterých nakupují například výrobní suroviny.

Nový německý zákon si klade za cíl tento trend podpořit, prohloubit a hlavně do něj zahrnout i dodavatelský řetězec – pro firmy stanoví povinnost zajistit revizi a dodržování sociálních a environmentálních standardů u všech svých přímých i v některých případech i nepřímých obchodních partnerů. České firmy, které spolupracují s německými firmami či jejich pobočkami v ČR (typickým příkladem je Škoda Auto a její dodavatelé či subdodavatelé), tedy budou nutně muset přijmout vnitřní pravidla a opatření, která je kvalifikují ke spolupráci se svým obchodním partnerem.

Zákon bude účinný od 1. 1. 2023 pro všechny firmy se sídlem v Německu, které mají 3.000 a více zaměstnanců. Od roku 2024 se bude vztahovat na všechny firmy nad 1 000 zaměstnanců.

V zásadě má tento zákon dva cíle, a to (i) systematicky předcházet ztrátám a poškozením lidí zapojených do dodavatelského řetězce a životního prostředí; a (ii) usnadnit poškozeným cestu k náhradě škody.

Pro německé firmy a jejich pobočky to znamená hodně práce zejména v oblasti analýzy rizik a risk managementu obecně s cílem identifikovat potenciální rizika v oblasti lidských zdrojů a ochrany životního prostředí a nastavit své vnitřní procesy a pravidla tak, aby v maximálně možné míře vzniku rizik předcházely. Zároveň budou firmy svá opatření pravidelně reportovat.

Dlužno dodat, že německý zákon je výsledkem kompromisu a proces jeho přijetí byl do značné míry ovlivněn silným lobbyingem ze strany průmyslu. Ze strany neziskových organizací se ozývají kritické hlasy a výzvy k novelizaci a zpřísnění (např. mandatorní zahrnutí všech nepřímých dodavatelů, rozšíření a zpřísnění environmentálních kritérií či rozšíření povinností na všechny firmy bez ohledu na jejich velikost).

Na druhou stranu – buďme rádi za takovýto předpis, který podle nás výrazným způsobem mění paradigma společenské firemní odpovědnosti jako ryze dobrovolné aktivity firem. A s ohledem na tradiční propojení, resp. závislosti české ekonomiky na té německé, nejen v u našich západních sousedů, ale i u nás.

Evropská legislativa této oblasti je v procesu přípravy a obecně se očekává, že pravidla stanovená německým zákonem posune dál směrem k posílení ochrany lidských práv i boje s klimatem a ochrany životního prostředí.

Tak uvidíme 🙂

Evropský týden mobility

4. 8. 2021

Jako každý rok, bude se i letos konat EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY 2021 (ETM)! Zapojte se i vy!
Každé město, či vesnice se nyní může registrovat do Evropského týdne mobility. Jde o největší kampaně na podporu udržitelné mobility, jejíž hlavní část probíhá 16.-22. září a jeho součástí je i Den bez aut. Zatím je za Českou republiku registrováno 10 měst a obcí. A to není mnoho.
Téma letošního roku je „Bezpečně a zdravě udržitelnou dopravou“. Cestovat zdravě = cestovat udržitelně je slogan, kterým budou pořadatelé vyzývat k akci a k zapojení se do každoroční iniciativy Evropské komise. Snahou je upozornit na ohromný nárůst individuální automobilové dopravy ve městech a inspirovat k možným řešením.
Letos navíc ETM slaví 20 let, takže je o důvod víc zapojit se! Budete s námi u toho?
Pěšky do školy 2021
Děti, školy a rodiče se také mohou zapojit do akce Pěšky do školy, která si dává za cíl zdravě a aktivně strávit začátek dne a zároveň napomoci bezpečnějšímu a zdravějšímu prostředí v okolí škol.
Více informací k Pěšky do školy.
Kromě toho se jakákoli skupina – firma, tým, skupina přátel, sousedé apod. může oficiálně zapojit i se svou vlastní akcí. Více informací, podmínky a registrační formulář najdete zde: EUROPEAN MOBILITY WEEK

Elektromobily pod drobnohledem

24. 7. 2021

To, že elektromobilita a její propagace nabírají na síle, asi neuniklo nikomu. Informace se k nám bohužel často dostávají pouze ve své ryze černobílé podobě – elektromobily jsou bezemisní, super ekologické a kdo nebude za pár let strkat auto do zásuvky, jako by nebyl. Ten, kdo se nespokojí s lacinými proklamacemi si ovšem nemohl nevšimnout, že tady něco nehraje. Jak a z čeho se elektromobily a hlavně jejich baterie vyrábějí, jak se likvidují, jaká je jejich celková uhlíková stopa, jak je to s elektřinou, kterou je živíme… ten, kdo se tématem udržitelnosti trochu zabývá jistě tuší, že to tak růžové nebude. K přečtení doporučujeme skvěle napsaný článek na www.seznamzpravy.cz – je tam vše, co vás napadne v souvislosti s bezhlavým tlakem na elektromobilitu velmi srozumitelně podané, s pádnými argumenty a ještě něco navíc (třeba o těžbě kobaltu v Kongu a závislosti na Číně…). Díky za tento článek!

Přečíst si celý článek

Evropská komise plánuje snížit emise skleníkových plynů spojené s dopravou o 90% do roku 2050

20. 7. 2021

V minulém týdnu navrhla Evropská komise ambicióznější cíle, jejichž splnění povede k tomu, že politika EU v oblasti klimatu, energetiky, dopravy a daní povede ke snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 nejméně o 55 % ve srovnání s úrovněmi z roku 1990. Takové snížení emisí má zásadní význam pro to, aby se Evropa do roku 2050 stala prvním klimaticky neutrálním kontinentem na světě (Green Deal for Europe). Emise z dopravy jsou jedním z hlavních přispěvatelů (představují 25 % celkových emisí skleníkových plynů v EU) a proto stanovila Komise cíl dosáhnout 90% snížení emisí skleníkových plynů souvisejících s dopravou do roku 2050. Takový cíl bude vyžadovat výrazné změny v celém odvětví dopravy. Komise se zaměřením konkrétně na automobily navrhla následující:

  • 55% snížení emisí z automobilů do roku 2030
  • 50% snížení emisí z autododávek do roku 2030
  • 0 emisí z nových automobilů do roku 2035

Více informací najdete zde.

Povídání o planetě – 2. třída ZŠ

18. 6. 2021

V rámci odlehčeného režimu těsně před vysvědčením zašla Marie Zemanová do druhé třídy na ZŠ T. G. Masaryka Bělohorská. Povídání bylo opět o vlivu nás lidí na planetu a jak jí pomáhat. Děti se o téma aktivně zajímaly a zapojovaly se do diskusí. A protože jedním z témat byly i odpady a jejich třídění, dostaly za odměnu dárky od společnosti Eko-kom.

Povídání o planetě – ZŠ Jiřího z Poděbrad – 3. B

18. 6. 2021

Věříme v sílu vzdělání a osvěty a také máme rády energii a nadšení dětí. Proto jsme připravily cyklus povídání pro děti prvního stupně ZŠ na téma „Naše planeta – jak je na tom a jak jí můžeme pomoct“.

V únoru jsme s dětmi začali první hodinou v on-line režimu a v červnu pokračovali druhou, tentokrát již fyzicky ve třídě. I díky tomu mohla Marie Zemanová předat odměnu vítězce soutěže, kterou pro děti vyhlásila na konci první hodiny. Úkolem bylo spolu s rodiči třeba na výletě nebo v okolí bydliště sesbírat odpadky a odnést či odvézt je tam, kam patří a také o tom následně napsat kraťoučký referát. Vítězka dostala tašku reklamních předmětů od společnosti EKO-KOM. Ani ostatní děti ale nepřišly zkrátka díky dalším soutěžím, které proběhly v rámci druhé hodiny.

GreenHack

10. 6. 2021

Je nám ctí být součástí GreenHacku, který proběhne 11. – 12. června 2021 v hybridním modu – částečně online a částečně fyzicky.

GreenHack je mezinárodní hackathon zaměřený na udržitelný rozvoj a chce pomoci řešit velké problémy současnosti – změnu klimatu, nadměrnou spotřebu, nezodpovědnou výrobu, špatné řízení zdrojů apod.

Zúčastnit se mohou hackeři jednotlivci, kteří si na začátku akce najdou svůj tým nebo týmy o 2-5 členech.

Ještě stále máte možnost za zaregistrovat a soutěžit o zajímavé ceny!

Hackněte s námi zelenou budoucnost!!!

GreenHack | International hackathon for sustainable future

Kromě jednotlivých úkolů/výzev bude připravena i skupina mentorů – odborníků na různá relevantní témata. I my budeme u toho. Marie Zemanová bude totiž jako jeden z mentorů připravená pomoci soutěžícím radou či na tělo mířenými otázkami.

Výzvy a jejich zadavatelé jsou:

  • Recyklace plechovek na Slovensku – Plzeňský Prazdroj
  • Udržitelné balení dárků – Plzeňský Prazdroj
  • Druhý život pro lahve – Plzeňský Prazdroj
  • Úspora energie – ČSOB
  • Delší život pro nábytek – IKEA
  • Uzavření smyčky – BASF
  • Transmission system operator of the future – ČEPS
  • Uhlíkově neutrální stavebnictví – Skanska
  • Regionální přírodní dědictví – Kraj Vysočina
  • CO2 monitoring ve školách – Operátor ICT
  • Správa dálkově ovládaných tepelných hlav IRC – Operátor ICT

Světový den životního prostředí

5. 6. 2021

Světový den životního prostředí se slaví 5. června každoročně od roku 1972, kdy se za účelem odvrácení hrozící ekologické krize konala ve Stockholmu konference OSN. Ten den se poprvé na mezinárodní úrovni pojmenovaly hlavní ekologické problémy.
Smyslem Dne životního prostředí je proto rozšířit obecné povědomí o ekologických otázkách a upozornit na zásadní ekologické výzvy současnosti. Tento svátek každoročně slaví lidé ve více než 100 zemích světa.
Chcete vědět, jak se zapojit do ochrany životního prostředí? Jak osobně přispět? Ozvěte se nám a rády Vám poradíme.

Uhlíková stopa v digitálním světě

3. 6. 2021

Zajímá vás, jakou uhlíkovou stopu má vaše webová stránka, e-shop, aplikace?

Nalaďte si fireside chat s předním expertem James Cannings z BIMA (British Interactive Media Association) Sustainability Council, se kterým si bude povídat o udržitelnosti digitálních služeb Tomáš Studeník, a to ve čtvrtek 10. června od 11 hod. na www.greenhack.eu.

Mezinárodní den čistého ovzduší

2. 6. 2021

Tento den předchází světovému/mezinárodními dni životního prostředí a upozorňuje na problematiku znečištěného ovzduší. Pokud chcete přispět k boji se znečištěním ovzduší alespoň symbolicky, nechte dnes auto zaparkované a jeďte dnes do práce či školy hromadnou dopravou nebo ještě lépe na kole nebo pěšky. Kromě ovzduší tak pomůžete i sami sobě a své fyzičce.

Fast fashion – a co dál…

10. 4. 2021

Tričko za 60 Kč? Kalhoty za 200? A dost často ještě třeba se zavádějícím popiskem jako „sustainable“ či „save the planet“. Fast fashion patří dlouhodobě k oborům nejméně šetrným k životnímu prostředí, resp. lépe řešeno k největším tyranům životního prostředí. Vždyť na výrobu jednoho bavlněného trika je potřeba v průměru více jak 2 000 l vody, u džínů je to dokonce až 8 000 l, o kácení lesů a pralesů v zájmu rozšiřování bavlníkových plantážích, podmínkách, za kterých dělníci a dělnice na těchto plantážích pracují a uhlíkové stopě textilního průmyslu ani nemluvě… Z těchto a mnoha dalších důvodů jsme přesvědčené, že udržitelnost a fast fashion prostě nejdou dohromady. Veškeré snahy a udržitelný přístup zkrátka už z definice fast fashion narážejí na masovou spotřebu a obrátkovost zboží, snahy o recyklaci většinou jdou též do ztracena. Je nám z toho smutno, stačí se projít po ulicích a nahlédnout do prvního obchodu – kup 2 a dostaneš 3 a ještě pomůžeš planetě… Ale pozor, možná se blýská na lepší zítřky. Podle článku na www.pozitivni-zpravy.cz (odkaz dole) to vypadá, že by mladí mohli začínat uvažovat jinak, zamýšlet se nad dopadem svých nákupních rozhodnutí na životní prostředí a třeba i přijmout starou pravdu, že méně kvalitního je lepší, než hodně průměrného či podprůměrného. Hurá! Článek si přečtěte zde.

Princ Charles není jen budoucí král Commonwealthu, je to i velmi osvícená osobnost

18. 3. 2021

Princ Charles, následník britského trůnu, se dlouhodobě aktivně věnuje tématům ochrany klimatu a životního prostředí obecně. Více než 50 let systematicky adresuje témata, která se stávají víc a víc aktuálními. Na problematické plasty a jejich devastující dopad na životní prostředí začal upozorňovat už v roce 1970, zaměřuje se však i na biodiverzitu, ochranu vodních zdrojů, úbytek lesních porostů, emise skleníkových plynů, oceány, zkrátka životní prostředí jako takové. Princ z Walesu podporuje – jak finančně, tak svým osobním zapojením – řadu aktivit, iniciativ i organizací, které se zabývají ochranou životního prostředí a změnou klimatu. Příkladem jde i v osobním životě – jeho domácnost (rezidence, kanceláře) usiluje o minimalizaci svého dopadu na životní prostředí – od roku 2007 měří a reportují emise skleníkových plynů, 90 % energie, kterou využívají, pochází z obnovitelných zdrojů, využívají v maximální možné míře zachycovanou dešťovou vodu, kompostují a důsledně třídí odpady, které maximálně zužitkovávají; uhlíková stopa je jedním z kritérií plánovaných cest (stejně jako logistika či ostatní náklady). Princ Charles využívá elektromobil, ev. automobil poháněný biometanem. Výsledky svého úsilí pravidelně zveřejňuje ve Výroční zprávě. „Při všem, o co se v posledních padesáti letech snažím a na co dávám důraz, mám na mysli naše děti a vnoučata. Nechci totiž, aby mě obvinili, že jsem neudělal nic kromě toho, že jsem popíral a překrucoval problém,“ řekl princ Charles na letošním Světovém ekonomickém fóru v Davosu, kam pravidelně jezdí a burcuje světové leadery ekonomiky k aktivitě. „Existuje toho tolik, co můžeme udělat. Je to ve společné odpovědnosti nás všech, veřejného sektoru, soukromého sektoru i občanské společnosti.“